Forum Romanum
Dziś zapraszam Was na wycieczkę do Starożytnego Rzymu. Do centrum życia, czyli na rynek rzymski. Forum Romanum.Forum Romanum, inna nazwa to Forum Magnum – najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem.
Był to najstarszy plac w Rzymie, który stanowiło centrum polityczne i towarzyskie Rzymu okresu republiki. Jego blask przyćmiła dopiero budowa Forum Augusta i całego kompleksu forów cesarskich.
Zaraz obok Forum miało miejsce Koloseum ( ale o tym przy innej okazji).
Rozrastał się on stopniowo, co było skutkiem nieregularnych układów budynków znajdującym się na placu.
Forum Romanum to ośrodek życia publicznego Rzymu przez długie lata, od czasów królów, przez republikę, aż po cesarstwo. Pierwotnie był to teren bardzo bagnisty i niegościnny, dlatego najwcześniejsze osady znajdowały się na wzgórzach, a dolina była miejscem pochówków.
Głównymi elementami są :
- Świątynie (Zgody, Wespazjana, Saturna, Kastora i Polluksa, Boskiego Juliusza, Antonina i Faustyny, Westy, Boskiego Romulusa, Wenus i Romy)
- Bazyliki (Aemilia, Julia, Maksencjusza i Konstantyna)
- Łuki triumfalne (Sewera, Augusta, Tytusa)
- Kolumna Foksa
- Dom Westalek
- Tabularium
- Comitium
- Rostra
- Portyk
- Regia
- Kuria
- Świątynia Zgody ( Świątynia Konkordii). Została postawiona przez Marka Furiusza Kamillusa w 367 p.n.e. na zachodnim boku Forum Romanum. Budowla miała upamiętniać porozumienie zawarte pomiędzy rzymskimi patrycjuszamii a plebejuszami. Tu najczęsciej zbierał się senat aż do końca republiki rzymskiej.
Porticus Deorum Consentium. Portyk na planie konta rozwartego z kolumnami korynckimi (Iw. n.e.), znajdujący się między Świątynią Saturna i Świątynia Zgody. Stało w nim 12 posągów głównych bogów rzymskich (6 bogów, 6 bogiń).
2. Tabularium. Jest to archiwum państwowe, archiwum wojskowe, świątynne, miejskie itp. Powstało w I w. p. n. e.

4. Łuk Sewera. Wzniesiony w 203r. p.n.e. ku czci Septymiusza Sewera i jego dwóch synów. Posiada trzy arkady: środkowa większa nad drogą, dwie mniejsze nad traktami dla pieszych. Zdobią go reliefy znajdujące się między czterema kolumnami na każdej fasadzie. Przedstawiają one sceny z cesarskich kampanii przeciwko Partom. Gdy spojrzymy na plan, zobaczymy, że łuk stoi przed świątynią Zgody. Za nią Tabularium.
5. Kuria Julia. Budynek został podobno wybudowany w innym miejscu jeszcze za czasów króla Tulliusza Hostyliusza (Curia Hostillia). Przebudowana a zarazem przeniesiona przez Juliusza Cezara.Stąd nazwa Julia, pochodząca od fundatora. Podczas przebudowy forum, oraz po pożarze 283 r. przeszła kilka zmian, po czym wyglądała jak obecnie widać na zdjęciu. Odbudowa po pożarze, została przeprowadzona najprawdopodobniej według planów spalonego budynku. W średniowieczu (w VII w.) budynek został zamieniony na kościół Saint Adriano, a początkowo świątynie zdobił portyk.
6. Rostra. Mównica wzniesiona na Forum. Przesunięta w nieco inne miejsce przez Cezara podczas przebudowy Forum. Budowla została wzniesiona na planie prostokąta o wymiarach 29 na 30 na 5 m. Wejście znajdowało się po stronie zachodniej. Z budowli zachowały się tylko fragmenty podstawy, choć znane są jej rekonstrukcje.
7. Świątynia Saturna. Świątynia prawdopodobnie istniała już w czasach królewskich i została otwarta w czasach republikańskich. Częściowo zachowana fasada zawiera 8 kolumn w stylu jońskim. Począwszy od 42 r. p.n.e. została poddana gruntownej przebudowie z inicjatywy Munantiusa Plancusa. Zyskała wtedy obszerny ryzalit ( część budowli wysunięta sprzed lica budynku) i podium ( podwyższenie, w razie, by ktoś nie wiedział :), który pierwotnie miał mieścić skarbiec. Robi wrażenie :) Moje ulubione ujęcie z całego forum.


9. Bazylika Emiliusza (Basilica Aemilia). Powstała w II wieku p. n.e. n na miejscu wcześniejszej budowli. Stanowi jedyny zachowany przykład bazyliki okresu republikańskiego. Do bazyliki prowadziły trzy wejścia od strony południowej. Z powodu późniejszej przebudowy bazylika posiada trzy nawy boczne, ale początkowo miała tylko dwie. Bazylika Emiliusza pełniła oczywiście funkcję handlową, znajdowały się tam sklepy (tabernae), kantory czy banki.


13. Łuk Augusta. Najstarszy łuk na Forum Romanum, wzniesiony w 29 roku p.n.e., ku czci Oktawiana, po jego zwycięstwie nad Markiem Antoniuszem pod Akcjum i podbiciu Egiptu.
Dalej przenosimy się w stronę północno-zachodnią Forum.
14. Świątynia Antonina i Faustyny. Wzniesiona przez cesarza Antoniusa Piusa w 141r. Bardzo dobrze zachowana ze względu na zaadaptowanie jej na dzisiejszy kościół San Lorenzo in Marida. Inskypcja, którą do dziś można odczytać zawiera informacje o dedykacji dla żony cesarza- Faustyny. Imię Antoniusa dodano po jego śmierci.

16. Świątynia Westy. Świątynia na planie koła z marmurowym podium, otoczona rzędem kolumn korynckich, półokrągły- stożkowaty dach zwieńczony otworem, przez który wydobywał się dym z ogniska podsycanego bez przerwy przez 6 westalek. Jest to wspólne ognisko domowe wszystkich obywateli, symbol jedności społeczeństwa. Zachowane do dziś ruiny to ślady po przebudowie z 191r. n.e. zainicjowanej przez żonę Septymiusza Sewera (Julia Domna).

18. Świątynia Boskiego Romulusa. Okrągła świątynia pierwotnie poświęcona Jowiszowi, w 309r. Maksencjusz dedykował ją swemu zmarłemu w 309 r. synowi Romulusowi. Świątynia jest w bardzo dobrym stanie, ponieważ utworzono z niej westybul kościoła św. Kosmy i Damiana. Na szczególną uwagę zasługuje brązowy portal, będący częścią oryginalnego wystroju świątyni.
19. Bazylika Maksencjusza i Konstantyna. Maksencjusz rozpoczął budowę bazyliki sądowej (zakończona prze Konstantyna). Bazylika sądowa mieściła prefekturę, która od tego okresu stała się organem zawiadującym całą administracją miejską. Nie dziwią więc rozmiary budowli, która miała obszerną nawę środkową z absydą (pomieszczenie w rzucie półkola) od strony zachodniej, przykrytą sklepieniem krzyżowym, wspartym na ośmiu kolumnach wysokości prawie 15m. Dwie nawy boczne przykryte były sklepieniem kolebkowym, pokrytym kasetonami. Wejście pierwotnie od strony wschodniej poprzedzone westybulem (reprezentacyjny przedsionek) tworzyło oś wschód- zachód. Co zmieniło się za czasów Konstantyna, kiedy to dodano wejście od strony Via Sacra, tworząc portyk czterokolumnowy i dobudowując jeszcze jedną absydę. Wnętrze było bardzo okazałe, dzięki dekoracjom marmurowym na podłodze i ścianach, prócz tego znajdował się tak ogromny posąg Maksencjusza, którego fragmęnty przechowywane są na Wzgórzu Kapitolińskim (okazała głowa i stopa o długości 2m).
20. Świątynia Wenus i Rom. Na wzgórzu Velia, na tyłach Forum powstała największa świątynia starożytnego Rzymu, o wielkości 100 na 145 m. W celu uzyskania przestrzeni usunięto posąg Nerona. Świątynię zaprojektował sam cesarz Hadrian w 135 r. Została poświęcona Wenus i mitycznej bohaterce, od której imię wzięło miasto - Romie. Dwie przeciwległe celle (najważniejsze pomieszczenie w starożytnej świątyni) były dokładnie symetryczne, a ich ściany przylegały do siebie. Główne wejście znajdowało się od strony zachodniej, gdzie wychodziła cella poświęcona Romie. Od północy i południa przestrzeń świętom wyznaczały portyki z dwoma rzędami kolumn i propylejami (budynek bramy na planie prostokąta) pośrodku. Świątynia stała na podium, na które prowadziły schody w stylu greckim, charakterystyczne dla czasów Hadriana. Celle były otoczone rzędem kolumn.
Ale o tym już w następnym poście ;)
